Obsah spisu

Obsah spisu

Dobrý den,
pokud se do insolvenčního spisu dostane poptávka po majetku dlužníka, může to mít vliv na věřitele, tedy mohou na základě toho například požadovat dražbu nebo nechat nabídnout daný majetek k odkupu, aby získali finanční prostředky?

Zároveň pokud dlužník 12 měsíců nesplácí jaká je pravděpodobnost zrušení insolvence soudem a jak dlouho přibližně trvá zrušení insolavence?

Děkuji mnohokrát za odpověď a tedy i Váš čas, pěkný den.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz mi není zcela srozumitelný. Dlužník musí s návrhem na povolení oddlužení podat i seznam majetku, který po povolení oddlužení insolvenční správce zjistí. Ve zprávě pak soudu o majetku dlužníka informuje a soud určí, který majetek má insolvenční správce zpeněžit. Zajištěný věřitel se vždy uspokojuje pouze z prodeje zajištěné věci.

U úpadků prohlášených po 1.6.2019 soud zruší oddlužení po 3 měsících , kdy dlužník není schopen splácet ani částku podle §395 odst.1 písm.b). U úpadků prohlášených před 1.6.2019 soud oddlužení zruší, když je zřejmé, že dlužník nebude moci uhradit min.30% jeho nezajištěných závazků. Zrušení oddlužení nemá žádnou danou lhůtu a soudy postupují různě, na tento dotaz nelze jednoznačně odpovědět.