Neplaceni alimentů během insolvence

Neplaceni alimentů během insolvence

Dobry den.Byvaly manzel je v insolvenci jiz tri roky.Alimenty na syna posilal tedy insolvencni spravce.Ale od dubna 2020 tak jiz necini.Uz jsem mu psala nekolik emailu a jeho odpoved byla vzdy jen,ze srazka ze mzdy na alimenty nestaci.Dluh je jiz pres 12 tisic… na insolvencnim rejstriku ale k insolvencnimu soudu posila vzdy hodnoceni a tam pise,ze je vse v poradku a vse si radne splaci.V dluznikach na novy navrch splaceni me neuvedl.Prosim moc o radu,co delat?Kam se obratit,aby mi alimenty opet platil a splatil dluh? Dekuji za radu

Odpověď

Dobrý den,

pokud srážka dlužníka dlouhodobně (min. 3 měsíce) nepostačuje ani na úhradu běžného výživného, nemůže insolvenční správce (IS) tvrdit, že dlužník řádně plní podmínky oddlužení. Jestliže přesto IS ve zprávě o plnění oddlužení uvádí, že dlužník řádně plní podmínky oddlužení, měla byste napsat insolvenčnímu soudu, že nesouhlasíte s tvrzením IS, že dlužník řádně plní podmínky oddlužení, neboť Vám od dubna 2020 nevyplácí ani běžné výživné, a tvrdí Vám, že splátka dlužníka (srážka ze mzdy) nepostačuje na úhradu výživného. Soud poté vyzve IS, aby se k Vašemu sdělení vyjádřil, příp. vyzve IS, aby upozornil dlužníka, že neplní podmínky oddlužení, a informoval ho, že může dojít ke zrušení jeho oddlužení.

Výživné, a to jak běžné, tak i dlužné, je přednostní pohledávka, která musí být uspokojena v plné výši hned po odměně IS. Není-li několik měsíců placeno ani běžné výživné, je to porušení podmínek oddlužení, a nezřídí-li dlužník nápravu, může soud na návrh IS, nebo některého z věřitelů oddlužení zrušit.