Neoprávněná insolvence

Neoprávněná insolvence

Dobry den,
chci se zeptat, pred lety manzel podnikal a jeden z jeho zaměstnanců na nej podal insolvenci, ta byla zamítnuta. V Insolvencni rejstříku ale byl veden, bylo tam uvedeno ze byla neopravnena a zamítnuta. Tak požádal o výmaz, a byl vymazán. Ted kdyz si chtel vzit úvěr mu v bance rekli ze je v jejich registru stale vedeny ze i pres to ze byla insolvence neopravnena a zamítnuta tak i pres to tam ma tu ochrannou lhutu 5 let. Jak je mozne se proti tomu branit? Preci kdyz byla insolvence neopravnena a zamítnuta tak z jakého duvodu mu nikdo 5 let nepujci? Proc je vedeny v registru dlužníků? Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

je věcí poskytovatele úvěru, jak naloží s informací, že vůči žadateli o úvěr probíhalo v minulosti insolvenční řízení. Jinak řečeno poskytovatel úvěru může poskytnout úvěr i takovému žadateli, vyhodnotí-li jej jako schopného úvěr splácet. Je spíše otázka, zda bude chtít poskytovatel úvěru jít do hloubky a zjišťovat podrobnosti o Vašem insolvenčním řízení (zda byl či nebyl insolvenční návrh důvodný/oprávněný) či nikoliv.

Jinak ta “ochranná lhůta” je lhůta, kterou si určil sám poskytovatel úvěru. Jiný poskytovatel úvěru takovou lhůtu mít nemusí. Žádný zákon nezakazuje poskytovateli úvěru poskytnout úvěr žadateli dříve než za 5 let od skončení insolvenčního řízení.