Nemoc z povolání

Nemoc z povolání

Dobrý den,
našla jsem dvě protichůdné odpovědi v dotazu na odškodné za nemoc z povolání Covid 19 a insolvenci.
Můžete mi to tedy prosím objasnit,která z odpovědí platí? Děkuji

22. 5. 2023, 12:03
Finanční odškodnění
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám insolvenci. Vyřizují si za nemoc z povolání covid a dostanu finanční odškodnění. Musím to hlásit a dát finanční odškodnění insolvenčnímu správci?
Odpověď
Dobrý den,
toto pojistné plnění (odškodnění) se bude považovat za plnění z titulu práva na náhradu nemajetkové újmy a takové plnění (příjem) není dlužník povinen vydat insolvenčnímu správci.

27. 6. 2022, 16:05
Insolvence a nemoc z povolani
Dobrý den, jsem v INS a lékař mi podal návrh na nemoc z povolání – covid 19 jelikož jsem pracovník v rizikové prostředí a covid 19 jsem prodělala 2x a měla bych jít pred komisi a pojišťovna by měla vyplatit náhrady, je možné zažádat o to aby mi náhrady z pojišťoveny jakožto nemoci z povolání nesebrala INS? Pokud ano jak? Dekuji

Odpověď
Dobrý den,

předpokládám, že plnění z daného pojištění bude mít povahu tzv. obnosového pojištění (pojištění zdraví). Plnění z tohoto titulu, narozdíl od plnění z titulu škodového pojištění, je dlužník povinen vydat v plném rozsahu insolvenčnímu správci jako tzv. mimořádný příjem. Dlužník může požádat soud o rozhodnutí, že není povinen vydat určitý mimořádný příjem insolvenčnímu správci. Soud však nemusí takovému návrhu vyhovět.

Odpověď

Dobrý den,

odškodnění za nemoc z povolání je plnění z titulu práva na náhradu nemajetkové újmy a takové plnění (příjem) není dlužník povinen vydat insolvenčnímu správci. Odpověď na dotaz ze dne 27.6.2022 byla chybná.