Nedoplatek na konečném vyúčtování insolvenčního řízení

Nedoplatek na konečném vyúčtování insolvenčního řízení

Dobrý den,
chci se dotázat jaký může být případný postup insolvenčního správce či soudu, když byl při konečném součtu zjištěn nedoplatek 150 000 a dlužník byl následně vyzván k jeho doplacení do konce dubna 2021. Když k tomuto datu bude z uvedené částky uhrazeno například 80 000,- a tím stále ještě 70 000,- nedoplatku nebude uhrazeno. Může i v takovém případě soud zrušit schválené oddlužení nebo má dlužník právo požádat o prodloužen lhůty pro doplatek?
U tohoto insolvenčního řízení již věřitelé obdrželi více než 50 procent výše pohledávek a insolvenční správce celou svojí odměnu, insolvenční řízení pak podle původního usnesení mělo končit v únoru letošního roku (uplynutí 5 let).
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

bohužel neuvádíte důvody vzniku  “nedoplatku”. Nicméně , pokud dlužník neuhradil v oddlužení tolik,  kolik uhradit měl, soud nemusí oddlužení zrušit, ale na závěr insolvenčního řízení nevydá tzv. osvobozující usnesení a dlužníku i po skončení oddlužení bude trvat povinnost nesplacené části dluhů uhradit, leda by dlužník o vydání osvobozujícího usnesení požádal a zároveň prokázal, že nedoplatek vznikl  jako přímý  důsledek opatření souvisejících s koronavirovou pandemií.