Návrh na insolvenci měsíc po vzetí úvěru

Návrh na insolvenci měsíc po vzetí úvěru

Dobrý den,

mám úvěry, jejichž měsíční splátky už nejsem schopen splácet čistá mzda 20tis / celkové splátky 18tis. Před měsícem jsem si vzal další úvěr jen abych splatil “půjčky” nebankovním věřitelům – fyzickým osobám, u kterých jsem si dříve neuváženě půjčil. S tímto novým úvěrem už vím, že s penězi nevyjdu.

Je možné podat návrh na oddlužení v podstatě okamžitě poté, co jsem si vzal onen poslední úvěr, ze kterého jsem nezaplatil ani splátku (resp. ani první splátka dosud není splatná)?

Prozatím nikde nejsem po splatnosti, ale je to vytloukání klínu klínem.

Odpověď

Dobrý den,

při podání návrhu na povolení oddlužení soud mimo jiné vždy posuzuje, zda podáním návrhu dlužník sleduje nepoctivý záměr. V rámci toho posuzuje i kdy a k jakým účelům si dlužník úvěry bral, zda si musel být vědom toho, že úvěry nebude schopen splácet. Pokud soud dospěje k názoru, že se ze strany dlužníka jednalo o nepoctivý záměr, návrh na povolení oddlužení zamítne.  Což by pro Vás znamenalo, že dalších 5 let by pro Vás bylo povolení oddlužení prakticky vyloučené.  V situaci, kterou popisujete, velmi často dotčený věřitel zvažuje, zda Vaše jednání nenaplnilo znaky některého z trestných činů a podání trestního oznámení.  Doporučuji Vaši situaci podrobně probrat se subjektem, který by Vám návrh měl zpracovat.