mohu mít účet na vlastní jméno

mohu mít účet na vlastní jméno

Dobrý den, vdala jsem se a až po svatbě jsem zjistila, že má manžel dluhy, které vznikly ještě v době, kdy jsem manžela vůbec neznala. Nevěděla jsem o nich. Takže jsem ho dovedla do insolvence, já do ní jít nemohla, vlastním hypotéku a dům by mi okamžitě banka zabavila. Navíc jsem neviděla jediný důvod jít do insolvence, protože mám legální dluhy a to vůči bance.
Otázkou pro mě je, zda si nyní, když je manžel 3. rokem v insolvenci – po staru, mohu zařídit opět účet na své jméno. Potřebuji refinancovat hypo a k tomu je potřeba bankovní účet, kde jsem uvedená já. Děkuji za odpovědi.

Odpověď

Dobrý den,

exekutor může zablokovat bankovní účet manželce povinného (dlužníka), i když dluh vznikl před uzavřením sňatku. Po vydání usnesení o úpadku dlužníka nemůže exekutor postihovat majetek ve vlastnictvím dlužníka. Teoreticky tedy může zablokovat bankovní účet manželce. V praxi jsem se s takovým případem nesetkal, ale takový postup exekutora nelze zcela vyloučit. Pokud účet nutně potřebujete (pravděpodobně banka vyžaduje, aby byl úvěr splácený formou inkasa z Vašeho účtu u této banky), založte si ho. Může se ale stát, že Vám jej exekutor zablokuje. Chápu, že je to pro Vás patová situace, ale jistotu, že exekutor Váš účet nezablokuje, Vám dát nemohu.