Mimořádný příjem

Mimořádný příjem

Dobrý den, od 21.12.2023 čekám na rozhodnutí o výplatu důchodových dávek. Jsem v insolvenci a dostal jsem se do situace, kdy již nemám žádné peněžní prostředky. Insolvenční správce o tom ví, že již od ledna 2024 nemám finanční zajištění. Zpětně jsem díky složité operaci kyčelního kloubu 2 roky marodil, nebyl jsem tedy schopný se nějak finančně zajistit. Ins.správce mi poradil, ať zažádám soud o přerušení splácení insolvence. To jsem podal a soud chtěl znát termín, do kdy chci ten odklad. Učinil jsem dotaz na ČSSZ i na OSSZ v příslušném městě, ale nikdo nebyl schopná říct, kdy se tak stane. Sdělil jsem toto správci a ten mi opět poradil, abych vzal svojí žádost zpět. Tak jsem i učinil.
Neustále jsem však v hledání “zapomenutých financí”, ačkoliv bych rád pracoval, tak zdravotní stav mi to nepovoluje. Mazáním starých zpráv jsem objevil, že mám od roku 2016 založený investiční účet, kam jsem pár let odkládal nějaké peníze. Zažádal jsem proto o vyplacení zbylých prostředků. Pořád jsem ale bez finanční podpory od ledna 2024. Během pár dní mne kontaktovala asistentka IS, kde mne nevybíravým způsobem střela, kde mám ty peníze a že je musím okamžitě všechny odevzdat. Sdělil jsem jí, že s tím nemám žádný problém, ale žádné peníze doposud nepřišli, takže není co hlásit. Pořád ale nemám žádný pravidelný příjem. Moje otázka zní : jelikož po rozhodnutí úředníků budu dostávat ( i zpětně dostanu) pravidelný příjem, musím v tomto případě odevzdat vše anebo mám zaplatit jen povinnou minimální částku 2 128 Kč za každý měsíc ? Děkuji. Petr

Odpověď

Dobrý den,

finanční hotovost, kterou Vám vyplatí z investičního účtu budete muset odevzdat v plné výši, jedná se o mimořádný příjem. Vyplacená částka důchodů se rozpočítá na měsíce, za které byla vyplacena a bude-li pak tato měsíční částka ve výši, kdy bude možné provést srážku, budete muset tuto měsíční srážku X měsíce, za které byla vyplacena odevzdat správci. Kdyby srážka v dostatečné výši nebyla možná ( příjem pod 16.000,-Kč ) musíte doplatit dluh ve výši minimální splátky za každý měsíc, kdy nebylo do oddlužení plněno ( po třech měsících prodlení se splátkami Vám může insolvenční soud oddlužení zrušit ).