Mateřská

Mateřská

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak je to s mateřskou během insolvence. Insolvence mi běží už něco přes 3 roky a mám zaplaceno 40%.
Teď přemýšlíme s partnerem o miminku a zajímalo by nás jakou částku budu muset splácet. Jednou mi bylo řečeno že pokud mám zaplaceno více jak 30% tak bych měla během mateřství posílat jen odměnu ins. správci ale nevím co je na tom pravdy.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

při oddlužení plněním splátkového kalendáře je dlužník povinen odevzdávat ze svého příjmu částku ve stejném rozsahu jako při exekuci pro přednostní pohledávku (tzv. zabavitelná částka). Pokud příjem dlužníka nedosahuje výše, z níž by bylo možné provádět insolvenční srážky, pak se žádné srážky neprovádějí. Pokud dlužník dlouhodobě (déle než 6 měsíců) neplatí ani odměnu insolvenčního správce (1 089 Kč), je to důvod ke zrušení oddlužení. Jestliže by Váš rodičovský příspěvek nedosahoval výše, z níž by mohly být prováděny insolvenční srážky ve výši alespoň 1 089 Kč, pak je třeba platit na účet insolvenčního správce alespoň takovou částku, aby na jeho účet došla každý měsíc celková splátka ve výši alespoň 1 089 Kč. Jelikož již máte splaceno více než 30% nezajištěných pohledávek, tak by Vás měl soud osvobodit od placení zbylých závazků, i kdybyste do konce splátkového kalendáře platila jen odměnu insolvenčního správce.