Lze žádat o insolvenci?
Lze žádat o insolvenci?
Dobrý den,
měla bych pár dotazů, na které jsem bohužel na internetu nenašla srozumitelnou odpověď. Příteli dnes v práci oznamili že jim do datove schránky přišel exekuční příkaz. Přítel je cizinec (Slovensko), v ČR je již od roku 2007 ale bohužel nemá žádné potvrzení o pobytu v ČR. Exekuční příkaz přišel z titulu pojišťovny VZP k dluhu z doby kdy byl OSVČ. Dále od innogy z adresy na které přebýval ale neví o tom že by byl zapsán na nějaké smlouvě o energiích
1) Cca před měsícem jsme byli vyzváni k doložení přehledu OSVČ od roku 2017 což jsme učinili. Nyní však přišel ten příkaz ve kterém jsou vypsány výkazy za rok 2010, 2014 a 2017 s tím že příkaz byl vydaný v roce 2020 což nechápu jak je možné.
2) Lze nějakým způsobem zažádat o insolvenci i v případě že je přítel cizinec bez trvaleho pobytu v ČR ovšem za dluhy vzniklé v ČR?
3) teď přišla pojišťovna a myslime si že prijde i sociální a daně, pokud by vstoupil do insolvence a tito věřitele by se nepřihlásili včas jelikož to ještě neni v exekuci, budou po něm moci něco vymáhat i mimo insolvenci? Případně pokud by to dali k exekuci po skončení insolvence bude zase přítel muset platit?
4) pokud tedy dostal exekuci na plat, můžou nám přijít i domů a posbírat věci co mám v bytě? Nájemní smlouva je napsána na mně a od veškerých věci mam účtenky případně potvrzení z bank. účtu že bylo placeno mou osobou…
5) VZP je přednostní pohledávka, lze nějak požádat o převedení na nepřednostni pohledávku?
6) z platu by mu měli dle kalkulačky na internetu brát cca 14500, je možné že v případě insolvence by splatka byla nižší?
7) pokud se insolvence ukončí a po insolvenci se někdo přihlásí k dluhu který vznikl před insolvenci ale začal jej vymáhat až po insolvenci tak podle mně nemá nárok na vymáhání dluhu je to pravda?
Omlouvám se za tolik dotazů ale momentálně mám v hlavě takový guláš, že bych potřebovala nějak zjistit aspoň tyto základní věci, protože na internetu je spousta článku které si protiřečí…
Předem děkuji za váš čas a informace
Odpověď
Dobrý den,
k Vašim dotazům uvádím následující:
1) Exekučním příkazem se postihuje majetek (např. mzda, bankovní účet, movité věci) k vymožení pohledávky, která byla věřiteli (ve Vašem případě se jedná o Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ČR) přiznána pravomocným rozhodnutím. V případě VZP byl takovým rozhodnutím tzv. výkaz nedoplatků. VZP vždy zpětně zkontroluje určité období, zda v něm bylo řádně zaplaceno pojistné, a v případě, že vznikl dluh na pojistném, vydá výkaz nedoplatků a pošle jej dlužníkovi. Pokud dlužník dluh nezaplatí, VZP vydá exekuční příkaz, jímž postihne nějaký majetek dlužníka. Je tak zcela běžné, že se exekučním příkazem vymáhá dluh starý i několik let.
2) O oddlužení v České republice může požádat každá fyzická osoba, která se na území ČR převážně zdržuje (bydlí zde, pracuje zde), a to bez ohledu na to, jaké je národnosti, a kde má trvalý (úřední) pobyt.
3) Pokud soud povolí dlužníkovi oddlužení, jeho věřitelé se to dozví (jsou napojeni na insolvenční rejstřík, kde se objeví insolvenční návrh dlužníka a všechny relevantní dokumenty vč. rozhodnutí soudu) a přihlásí si své pohledávky. Věřitel, který si svoji pohledávku včas nepřihlásí (lhůta na podání přihlášky činí 2 měsíce od zveřejnění usnesení o úpadku v insolvenčním rejstříku), přichází o její právní vymahatelnost. Pro takovou (nepřihlášenou) pohledávku nelze vést exekuci mimo insolvenční řízení ani po jeho skončení, osvobodí-li soud dlužníka od placení zbylých závazků.
4) Exekutor může provádět exekuci kombinací různých způsobů vedení exekuce. Typicky exekutor postihuje příjem dlužníka (přikazuje plátci příjmu provádět srážky z příjmu dlužníka) a blokuje jeho bankovní účet. Dále může exekutor provést tvz. mobiliární exekuci (postižení movitých věcí v místě, kde se dlužník nachází nebo kde se může nacházet jeho majetek), a to i v případě, že jsou dlužníkovi již prováděny srážky z příjmu. Zabaví-li exekutor věc, která nepatří dlužníkovi, může tato osoba podat u exekutora písemný návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu movitých věcí (k návrhu je třeba přiložit důkaz o vlastnictví věci – např. faktura). Zamítne-li exekutor takový návrh, může vlastník dané věci do 30 dnů od doručení usnesení o zamítnutí návrhu podat u soudu, který exekuci nařídit, tzv. vylučovací žalobu.
5) Změnit předností pohledávku na nepřednostní nelze.
6) Insolvenční splátka je ve stejném rozsahu jako exekuční srážka pro přednostní pohledávku. Na návrh dlužníka může soud (ale nemusí) dlužníkovi určit nižší než zákonnou srážku/splátku.
7) Osvobození od placení zbylých pohledávek se vztahuje i na pohledávky, které si věřitelé nepřihlásili, ač tak učinit měli. Pro takové (nepřihlášené) pohledávky nelze vést exekuci.