Konec oddluzeni

Konec oddluzeni

Dobry den v prosinci budu mit 5let oddluzeni za sebou, jemze nedosahnu na 30% pravdepodobne , temer rok jsem se lecil ze zavazneho urazu . Vim ze dle noveho zakona jiz hranici 30% nemi potrebna avsak ma insolvence byla podana v roce 2016 .coz se timto na me nevztahuje . S cim mohu pocitat? Kdyz nedosahno na 30%

Odpověď

Dobrý den,

pokud nezaplatíte za 5 let ani 30% nezajištěných závazků (tuto hranici je možné dosáhnout např. mimořádnou splátkou, pokud by Vám např. rodiče darovali částku potřebnou na zaplacení alespoň 30% nezajištěných závazků), můžete soud přesto požádat (písemně po splatnosti 60. splátky), aby Vás osvobodil od placení zbylých závazků, protože jste nesplatil 30% nezajištěných závazků z důvodu Vašeho úrazu a díky téměř rok trvající pracovní neschopnosti. Soud totiž může osvobodit i dlužníka, který nesplatil za 5 let ani 30% nezajištěných závazků, pokud za to mohly okolnosti, které dlužník nezpůsobil, a pokud by věřitelé nebyli uspokojeni ve vyšší míře, pokud by byl jako způsob řešení úpadku zvolen konkurz. Jinak řečeno, pokud jste si ten úraz nepřivodil sám porušením nějaké Vaší povinnosti, resp. pokud Vám nelze přičítat vinu za ten úraz, a pokud jste v době rozhodnutí o Vašem úpadku nevlastnil nějaký (hodnotnější) majetek, který by se dal zpeněžit, tak by Vás soud mohl osvobodit od placení zbylých pohledávek, i když nesplatíte ani 30% nezajištěných závazků.

Pokud by Vás soud přesto neosvobodil, mohl byste po skončení stávajícího insolvenčního řízení podat ihned nový insolvenční návrh, resp. návrh na povolení oddlužení a nové insolvenční řízení by se již řídilo novými podmínkami, kde již není nutné splatit alespoň 30% nezajištěných závazků. Navíc je pravděpodobné, že od 1.7.2021 dojde ke zkrácení oddlužení ze současných 5 let na 3 roky (zkrácení doby oddlužení odhlasovali poslanci a nyní ho bude projednávat Senát).