Kolik mi má zůstat peněz

Kolik mi má zůstat peněz

Dobrý den,
chci se zeptat, kolik peněz mi má zůstat k výplatě a kolik se má strhávat na insolvenci? V insolvenci jsem rok a každý měsíc mi zůstává cca 9.200 korun. Asi dvakrát se stalo, že mi přišlo víc. Měsíční mzdu mám tak od 15.000 – 17.000 čistého. Pracovní smlouvu mám na 7,5 hodin denně.
Jak se to tedy počítá, kolik procent se má odvádět?
Další dotaz bych měla k tomu, když jsem s insolvenční správkyní před tím rokem vyplňovala, že bydlím s přítelem a jaké mám náklady na bydlení apod a nyní bych zůstala sama a odstěhovala se, jestli se na to bere nějaký ohled?
Předem děkuji za odpověď,
s pozdravem Michaela.

Odpověď

Dobrý den, paní Michaelo,

srážky ze mzdy se provádějí z čisté mzdy, kterou asi nemáte každý měsíc úplně stejnou. Proto jsou srážky někdy vyšší a někdy nižší. Od 1.4.2020 se zvýšila částka životního minima, která má vliv na výši srážek, a proto se od dubna 2020 zvýšila i nezabavitelná částka. Od 1.7.2020 dochází k další změně způsobu výpočtu srážek. Nově se srážky budou počítat tak, že se od čisté mzdy odečte částka 7 772 Kč a výsledek se zaokrouhlí směrem dolů na částku dělitelnou třemi. Insolvenční srážka pak činí 2/3 z této zokrouhlené částky.

Pokud zůstanete na placení nákladů na bydlení sama, nebude to mít žádný vliv na výši Vaší srážky (výše srážek není ovlivněna výší nákladů na bydlení), srážky budete mít pořád stejné, resp. upravené dle výše popsané změny, která nastane ke dni 1.7.2020.