Je to vůbec reálné ?

Je to vůbec reálné ?

Dobrý den, nevím úplně přesně jak toto funguje a asi nejsem úplně typický dlužník…
Jsem OSVČ na vedlejší příjem od roku 2018.
Dále pobírám ID 1.stupně ( na neurčito )
Mám mnoho úvěru, kreditek a jeden podnikatelsky úvěr – To vše se snažím pravidelně splácet, ale už mi dochazi pomalu síly ( chodím po brigádách a nejsem nikde v prodlení s platbami ) ..
Je mi jasný, že je to jen a jen má vina, protože jsem si napujčoval v období, kdy se mi dařilo, ale pak přišel covid plus dnešní problémy se zdražováním..
Oč mi běží ..
Jak to chodí, když bych se chtěl pokusit o insolvenci ? Bude mi někdo zabavovat nemovitý majetek ? Bude mi někdo prohlížet účty ( výpisy) ? ( brigády na přivydělek jsem dělal na černo )
Děkuji za případně informace a přeji hezky den..

Odpověď

Dobrý den,

o oddlužení může požádat fyzická osoba, která má více věřitelů, a peněžité závazky po lhůtě splatnosti déle než 3 měsíce, příp. pokud zastavila podstatnou část plateb svých peněžitých závazků, nebo uspokojení některé splatné pohledávky nelze dosáhnout výkonem rozhodnutí či exekucí. O oddlužení může požádat také fyzická osoba, která nebude v brzké době schopna platit ani polovinu svých závazků.

K insolvenčnímu návrhu přikládá dlužník mj. doklady o svých příjmech (u podnikatele se jedná o daňové přiznání za předchozí rok a doklady o příjmech za aktuální rok – např. vydané faktury či výpisy z bankovního účtu) a seznam majetku.

V insolvenčním řízení dochází k prodeji hodnotnějšího majetku (tj. majetek v hodnotě řádů desítek tisíc a vyšší). Nemovitost, která slouží k zajištění některé pohledávky, se zpeněžuje (prodává) na základě pokynu zajištěného věřitele. Nemovitost, která neslouží k zajištění žádné pohledávky, se zpeněžuje v případě, že její hodnota, určená dle znaleckého posudku vypracovaného pro účely insolvenčního řízení, přesahuje “tabulkovou” hodnotu (tj. hodnota určená dle údajů Českého statistického úřadu o cenách nemovitostí v daném místě a čase). 

Pro podrobnější informace kontaktujte některého ze sepisovatelů insolvenčního návrhu (např. www.financnitisen.cz)