Jak je to po skončení s insolvenci s výživném? ….

Jak je to po skončení s insolvenci s výživném? ….

Dobrý den, ráda bych se zeptala přítel má v insolvenci výživné (které mu bylo strháváno již před zahájením insolvence ze mzdy) tenhle rok mu bude končit a zajímá mě zda výživné poté bude muset každý měsíc hradit sám nebo se mu to opět bude strhávat s platu jako před insolvenci? A druhá otázka pět let vyprší momentálně v tomto roce v červnu je možné nějak zjistit zda opravdu mu skončí v červnu nebo mu bude termín prodloužen vzhledem k tomu že momentálně firma ve které dělá je na 60% platu tudíš předpokládáme nižší výplatu a zároveň nižší splátku na insolvenci? Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den, paní Veroniko,

exekuce pro výživné, která probíhala před zahájením insolvenčního řízení, bude pokračovat i po skončení oddlužení, resp. i poté, co soud osvobodí dlužníka od placení zbylých závazků.

Doba, po kterou se plní splátkový kalendář (tj. 60 měsíců), se v žádném případě prodlužovat nebude (platí pro řízení, ve kterých bylo usnesení o úpadku zveřejněno v insolvenčním rejstříku do 31.5.2019 včetně). Po uplynutí 60. měsíce podá insolvenční správce soudu tzv. zprávu o splnění odddlužení (bude zveřejněna i v insolvenčním rejstříku), ve které soudu sdělí, v jakém rozsahu splatil dlužník pohledávky věřitelů. V případě, že by dlužník nesplatil ani 30% nezajištěných pohledávek, a pokud by takového (minimálního) uspokojení nedosáhl v důsledku pandemie koronaviru (např. proto, že nemohl chodit do zaměstnání a pobíral náhradu mzdy ve výši 60%), tak by jej soud přesto osvobodil od placení zbylých pohledávek (kromě výživného). Má-li Váš přítel k dnešnímu dni splaceno alespoň 30% nezajištěných pohledávek, pak nemusí dělat nic a soud jej po obdržení zprávy o splnění oddlužení osvobodí od placení zbylých pohledávek, resp. vydá usnesení, kterým Vašeho přítele osvobodí od placení zbylých pohledávek. V případě, že Váš přítel nemá k dnešnímu dni splaceno ani 30% nezajištěných pohledávek, a pokud by alespoň v tomto rozsahu uspokojil pohledávky, kdyby měl během pandemie koronaviru plnou mzdu, pak je třeba, aby soudu napsal, že nemohl splatit alespoň 30% nezajištěných pohledávek, protože mu během pandemie koronaviru výrazně poklesl příjem. Zároveň by měl soud požádat, aby jej osvobodil od placení zbylých pohledávek, i když nesplatil ani 30% nezajištěných závazků. K žádosti je třeba přiložit důkazy o poklesu mzdy.