Insolvencni hranicee dluhu

Insolvencni hranicee dluhu

Dobry den zajimalo by me Jaka je hranice insolvence ,pred novelou insolvencniho zakona 2020. Bylo mozne dat do insolence napriklad osobu ktera mela plat 18500kc nejvetsi jeji dluh mohl byt do zhruba1500000kc,zajima jaky limit je ted po novele zakona ,napriklat u takoveho platu, ktery uvadim.? Take by me zajimalo dluzna castka pro zadost insolvenci se zadava cista bez uroku a nebo s uroky a poplatky treba za odklad splatek? Dekuji za odpoved, kaja

Odpověď

Dobrý den,

insolvenční zákon neuvádí (a nikdy neuváděl) žádnou hranici, od které může věřitel podat na dlužníka insolvenční návrh, nebo od které může dlužník podat sám na sebe insolvenční návrh (příp. spojený s návrhem na povolení oddlužení). Insolvenční návrh lze podat, pokud je dlužník v úpadku (tzn. má více věřitelů, peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen plnit, např. je neplní po dobu 3 měsíců), nebo pokud mu úpadek hrozí (tzn. pokud jeho příjem nestačí na úhradu ani poloviny objemu jeho závazků – splátek). Co se týče vyčíslení závazků, uvádí se částka, kterou by dlužník musel zaplatit, pokud by chtěl dluh uhradit jednorázově (tj. nesplacená jistina, smluvní úrok ke dni zaplacení, úrok z prodlení či smluvní pokuta ke dni zaplacení, příp. náklady právního zastoupení a náklady exekuce). Dodávám, že do insolvenčního návrhu stačí uvést (vyčíslit) závazky u dvou věřitelů. Po rozhodnutí o úpadku si všichni věřitelé sami automaticky přihlásí své pohledávky do insolvenčního řízení dlužníka. Věřitel, který si pohledávku nepřihlásí, ztratí její právní vymahatelnost (pro takovou pohledávku nelze nařídit exekuci).

Ještě doplním, že po novele insolvenčního zákona (účinnost od 1.6.2019) povolí soud oddlužení dlužníkovi, který má příjem (mzda, důchod, příjem z podnikání), z něhož lze provádět srážky ve výši min. 2 500 Kč, a to bez ohledu na to, jak vysoké má dlužník dluhy. Po pětiletém splácení osvobodí soud dlužníka od placení zbylých závazků, i kdyby splatil třeba jen 1% všech závazků.