insolvence – vyjímka

insolvence – vyjímka

Dobrý den, jsem důchodce a v insolvenci. Do prosince loňského roku jsem byla v pracovním vytížení a od 1.12.2021 jsem v marodním stavu. Prodělala jsem dvě operace karpálů a stále marodím.Do práce se nejspíš už nebudu moc vrátit. Takže dluh budu muset platit jen z důchodu. Insolvence jako důchodci by měla končit v prosinci 2023. Kdyby neselhal advokát a prováděl svědomitě svojí práci tak bych měla dluh splacený už v červenci letošního roku. Mám splacených 60% dluhu. Jako důchdce neberu marodní i když jsme stále zaměstnána. Je možno požádat o odpuštění zbytku dluhu ?Při dnešní drahotě je velmi těžké se zbytkem důchodu vyjít.

Odpověď

Dobrý den,

dříve než za 3 roky může oddlužení úspěšně skončit jedině zaplacením 100% pohledávek. Jestliže Vám tedy uplynou 3 roky splácení v prosinci 2023, a máte-li v současné době splaceno “jen” 60% pohledávek, nemůže Vás soud osvobodit dříve.

Obecně může dlužník požádat soud o snížení splátek (v žádosti musí uvést, z jakého důvodu žádá o snížení splátek a jak vysokou splátku navrhuje, tvrzené skutečnosti musí dlužník prokázat; snížená splátka však nesmí klesnout pod minimální zákonnou splátku, tj. 2 200 Kč), nebo může požádat o tzv. přerušení průběhu oddlužení až na 1 rok (laicky řečeno dlužník může požádat o přerušení splátkového kalendáře).