insolvence- spolumajitel nemovitosti

insolvence- spolumajitel nemovitosti

Dobrý den, chtěl bych požádat o insolvenci, jsem spoluvlastnikem rodinné nemovitosti, vlastníme ji tři sourozenci, jedna se o dům ve kterém bydlí trvale jeden sourozenec, trvalou adresu tam nemám, je asi 30 km daleko, hodnota by mohla být asi 3 miliony a dluhy mám 800 tisíc… Musel by se prodat můj podíl ? Nechtěl bych rodinu zatěžovat úvěrema a zničit si rodinný vztahy, já sam tam jezdim pravidelně ,,na chatu,, a jedná se o nemovitost po otci, je nějaké řešení pro to aby se podíl na nemovitosti neprodal ? Věřím že za tři roky bych dokázal splatit 60 procent. Jeste mám dotaz kdyby se nemovitost chtěla prodat lze insolvenci zrušit aby k tomu nedošlo ? Měl bych pak už záznam ze jsem o insolvenci požádal a zrušil ji ? Děkuji předem za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

jelikož v té nemovitosti nebydlíte, docházelo by v rámci insolvenčního řízení/oddlužení k prodeji Vašeho podílu. K prodeji nemovitosti (podílu na nemovitosti) nedochází pouze v případě, že dlužník v nemovitosti bydlí, a hodnota této nemovitosti (obvyklá cena) nepřesahuje hodnotu určenou podle zlváštního právního předpisu.

Insolvenční řízení nemůže dlužník zastavit, když bude rozhodnuto o prodeji jeho nemovitosti (řízení by se zastavilo jedině v případě, že by dlužník zaplatil všechny přihlášené pohledávky). Jakmile soud vydá usnesení o úpadku u dlužníka, který vlastní nemovitost (podíl na nemovitosti), v níž nebydlí, bude úpadek řešen buď oddlužením, nebo konkurzem. V obou případech by docházelo k prodeji majetku, resp. nemovitosti. Případné zpětvzetí insolvenčního návrhu po rozhodnutí o úpadku prohlásí soud za neúčinné.