Insolvence – plnění bez právního důvodu

Insolvence – plnění bez právního důvodu

Dobrý den, od 1.8. jsem v insolvenci. Ještě před schválením insolvence se řešilo toto: prodala jsem v roce 2021 dům, zbylo mi cca 70tis kč (po doplacení hypotéky). Půlku jsem použila já na vyplacení některých půjček a cca 339tis jsem dala partnerovi, který v domě se mnou a synem bydlel. Dala jsem mu něco hotově a něco na účet. Nešlo o vyrovnání dluhu mezi námi. Správkyně napsala partnerovi, aby uvedl kolik jsem mu dala peněz, odpověděl ji, tak jak to bylo. Že nešlo o dluh, ale prostě jsem mu to poslala, aby si mohl koupit auto a také vybavení do naší společné domácnosti. Správkyně nyní požaduje těch 339tis po partnerovi zpět. A uvádí, že jde: dlužnice vám vyplatila 339tis, ačkoli dlužnice vůči vám žádný závazek neměla. Jednalo se tedy o plnění bez právního důvodu, jako takové vám nenáleží a částka musí být vrácena.
Můj dotaz zní: jak z toho ven, aby to partner nevracel? Tuto částku nemá. O mé insolvenci se dověděl až letos v březnu. Část peněz byla použita na společnou domácnost. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

insolvenční správkyně postupuje správně, situace by byla jiná pouze v případě, že byste hradila příteli na Váš závazek vůči němu. Jestliže nesouhlasíte se závěrem insolvenční správkyně, obraťte se na insolvenční soud. Ani ten ale nebude moci rozhodnout jinak, Váš přítel bude muset částku do insolvenčního řízení s největší pravděpodobností uhradit.