Insolvence manželky, důsledky pro manžela

Insolvence manželky, důsledky pro manžela

Dobrý den.
S manželkou jsme udělali v prosinci zúžení sjm a majetkové vypořádání u notáře. Jednalo se o vybavení bytu (nic cenného běžné spotřební věci ) s tím že si vezmu půjčku na dluh a zaplatím ho.
Jenže v lednu přišla manželce exekuce na účet neboť má dluhy které mi neřekla a nebyly uvedené v registrech
1_Může manželka napsat do insolvence dluh který se zavázala splácet a má to nějaký význam pro manžela povinné ?
-Kdyby přišel exekutor může zabavit běžné spotřební věci které byly u notáře potvrzený v zuženém sjm, že patří manželovi povinné?
2_Zúžení sjm jsem dělal do budoucna vím, že se na něho nevztahují dluhy před uzavřením.
3_Má nějaký význam pro manžela že manželka uvedla v notářském zapíse, že už o žádné dluhy nemá.
4_ Má nějaký význam pro exekuci dluh na který je vedena exekuce že nebyl ve výpisu bankovních a nebankovnich registru a tudíž manžel povinné který se snažil pomáhat a dohledat všechny dluhy a ty vyrovnat, se o něm nemohl dozvědět?
5. Může manžel povinné z toho profitovat, že udělal max, že se u něho bude u insolvence nebo exekuci jinak pohlížet? Např doložení dokladů co vše zaplatil?
6. Kdy budou odblokované účty manžela povinné?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

v případné mobiliární exekuci se k vašemu zúžení SJM nebude nijak přihlížet, exekutor sepíše majetek bez ohledu na tento notářský zápis. V insolvenčním řízení se přihlásí pouze věřitelé dlužníka, jestliže není Vaše manželka zavázaná na úvěrové smlouvě jako spoludlužník nebo ručitel, nebude na takovýto závazek nijak hrazeno. Manželky údaj o závazcích uvedený v notářském zápise nemá žádný význam a bohužel na exekuci nemá význam ani absence zápisu jejího závazku v registrech. A ani fakt, že se manžel snažil závazky manželky splácet není nijak důležitý, není kdo by toto zohledňoval. Zablokované účty manžela povinného budou odblokovány buď po úhradě exekuce, po rozvodu na návrh na zastavení exekuce nebo až po řádně ukončeném oddlužení.