insolvence, invalidní důchod, DPP, děti a pravidelná částka splátek insolvenční správkyni

insolvence, invalidní důchod, DPP, děti a pravidelná částka splátek insolvenční správkyni

Dobrý den,
mám toho více a vůbec se v tom nevyznám. Mám insolvenci na 5 let. Nyní už běží 4 rok. Pravidelně se zasílá stejná částka insolvenční správkyni. Jsem samoživitelka a mám 2 děti. Proč mám srážky z výplaty, když pravidelně zasílám pořád tu stejnou částku insolvenční správkyni? Sleva na dani na dětech se taky strhává? Invalidní důchod se také počítá do příjmů? Co můžu udělat, aby mi z výplaty zbylo více peněz? protože žít s 10. 000 kč měsíčně a důchodem v částce 4400 kč se vážně nedá. Děkuji T.

Odpověď

Dobrý den,

má-li dlužník více příjmů (typicky mzda a důchod), provádí se insolvenční srážky zpravidla ze součtu obou čistých příjmů, jako by se jednalo o jeden příjem. Dosahuje-li součet částek, které Vám zůstávají z obou příjmů po odečtu insolveních srážek, výše Vaší nezabavitelné částky, pak je vše v pořádku. Výši Vaší nezabavitelné částky si můžete spočítat na https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/ Do pole “Čistá mzda” zadejte součet Vašich příjmů před insolvenční srážkou (tedy součet příjmů, které byste dostala v případě, že byste neměla žádné srážky) a do pole “Děti a další vyživované osoby” zadejte počet nezl. dětí, které máte v péči. Kalkulátor Vám vypočte nezabavitelnou částku (pole “Mzda k výplatě”).

Pokud Vám soud určil jinou než zákonnou splátku (tzv. paušální splátku), jste povinna odevzdávat tuto (paušální) splátku.

Dlužník obecně může požádat soud o změnu výše jeho splátky. Můžete tedy soudu napsat žádost, aby Vám soud určil nižší splátku. V žádosti musíte uvést, jak vysokou splátku bystě chtěla splácet, a důvody, proč o takové snížení splátky žádáte. Tvrzené skutečnosti musíte doložit. Soud však Vaší žádosti nemusí vyhovět.