Insolvence – darování plazmy + strhavaná částka

Insolvence – darování plazmy + strhavaná částka

Dobrý den, započítává se do příjmu při insolvenci darování plazmy (vyplaceno hotově)?
Dále jsem se od zaměstnavatele dověděla (když telefonoval s mou správkyní), že je možné, že mi správkyně insolvenci zruší, neboť splátka, za 5 let nedosáhne 30% celkového dluhu. (po navýšení živ. minima mi chybí cca 2.100kč k těm 30%). Jak je možné, že mi insolvenci soud schválil? Zatím tedy nemám srážky ze mzdy – probíhá řízení. Pracuji na 6 hod. úvazek z důvodu zdravotně znevýhodněného dítěte již 5 – 6 let. Z tohoto důvodu nemohu po práci dělat další práci, jelikož se musím starat o syna. Zaměstnavatel mi ale sdělil, že pokud bude správkyni připadat, že nevyvijím dostatečnou aktivitu, abych zvýšila svůj příjem, insolvenci mi může kdykolik zrušit. Opravdu mi lze insolvenci zrušit? Děkuji M.S.

Odpověď

Dobrý den,

jestliže byl Váš úpadek prohlášen před 1.6.2019, tak insolvenční správce může navrhnout soudu zrušení vašeho oddlužení v okamžiku, kdy je zřejmé, že neuhradíte za 5 let splátkového kalendáře 30% nezajištěným věřitelům. Jestliže byl úpadek prohlášen po 1.6.2019, tak tam již povinnost uhradit 30% není, ale musí měsíčně odcházet minimální částka cca 2300,-Kč a na konci insolvenčního řízení bude soud zkoumat, jak jste se dostatečně snažila uhradit Vašim věřitelům co nejvyšší částku. Kdyby soud konstatoval, že jste se nesnažila dostatečně, nemusí Vám být vydáno osvobozující usnesení. Zrušení oddlužení by nastalo, kdybyste 3 a více měsíců neuhradila minimální částku 2.300,-Kč.

Částku za darování plazmy byste měla odevzdat celou insolvenčnímu správci jako mimořádný příjem. Nejedná se o náhradu mzdy, nebude tedy provedena srážka ze součtu této částky k Vaší mzdě, ale jedná se o částku, kterou byste měla insolvenčnímu správci odevzdat v plné výši.