Insolvence a založení zivnosti

Insolvence a založení zivnosti

Dobrý den,přítel by si chtěl založit živnost,Ale je v insolvenci.jeho příjem je cca 18000a insolvenci hradí cca 5000kc.jakou částku mu ponechají pokud půjde pracovat na zivnost a zda musí nahlásit na živnostenském úřadě že má insolvenci,popřípadě zda nu zivnost musí schválit insolvencni správce.dekuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pokud Váš přítel začne  působit jako osoba samostatně výdělečně činná, bude muset požádat soud o změnu splátkového kalendáře. Ten mu určí tzv, zálohovou splátku, jejíž výše bude záviset na výši předpokládaných čistých příjmů. Po konci zdaňovacího období se proveden vyúčtování, na základě kterého se zjistí, zda byla výše zálohové splátky odpovídající nebo zda je potřeba něco a popř. kolik doplatit. Na základě zmíněného vyúčtování je potom na další zdaňovací období stanovena nová výše zálohové splátky. Výše splátky tedy vždy záleží na zisku (čistém příjmu) dlužníka.

Pokud je insolvenční řízení Vašeho přítele  vedeno oddlužením, potom nemusí tuto skutečnost hlásit a nepotřebuje souhlas insolvenčního správce.