Insolvence a výdaje uplatněné procentem z příjmu

Insolvence a výdaje uplatněné procentem z příjmu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Jsem OSVČ, jsem v insolvenci, a několik let si v daňovém přiznání uplatňuji výdaje procentem z příjmů, tudíž neschovávám žádné paragony. Vždycky mi splátku ins.správce vypočítal ze základu daně.
Nyní po mně chce, abych mu doložil veškeré výdaje/paragony. Ty ale nemám, jelikož si je několik let uplatňuji procentem z příjmů. Má na to ins. správce právo, když si podle zákona o dani z příjmu nemusím schovávat paragony? A jak mám tedy postupovat? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

i když z hlediska zákona o dani z příjmů nemusíte uchovávat žádné daňové doklady, uplatňujete-li výdaje spojené s provozováním živnosti paušálem, probíhá-li vůči Vám insolvenční řízení, jste povinen uchovávat daňové doklady, resp. doklady o provozních výdajích (nákladech), a to proto, aby mohl Váš insolvenční správce spočítat skutečnou výši insolvenční splátky (tzv. referenčí splátka). Pro výpočet referenční splátky potřebuje insolvenční správce údaje o Vašich příjmech a skutečných výdajích (nákladech), aby mohl spočítat Váš skutečný čistý příjem. Zjistí-li insolvenční správce, že součin splátek, které jste v příslušném roce odevzdával (tzv. zálohové splátky), je nižší než součin referenčních splátek, vyzve Vás k zaplacení nedoplatku.

Nemáte-li žádné doklady o Vašich provozních výdajích (nákladech), započte do nich Váš insolvenční správce asi jen zálohu na zdravotní a sociální pojištění, příp. další výdaje, které mu budete schopen nějakým způsobem doložit (např. nákup nářadí/potřeb, pohonné hmoty, telekomunikační služby, pronájem kanceláře, různá pojištění).