Insolvence a trestní příkaz

Insolvence a trestní příkaz

Dobrý den, měla jsem insolvenci, kterou jsem již řádně splatila, ale byl na mě během insolvence podán trestní příkaz , ten už mám také ukončený. V trestním příkazu jsem měla pohledávky , které byli v insolvenci, pamatuji si že jsem nic platit neměla , když je to právě i v insolvenci a teď po skončení po mne chce jedna společnost doplatit rozdíl který byl nesplacen v insolvenci od trestního příkazu. Ins. Správkyně mi řekla že nic platit nemám, ale oni se ohání že v rozhodnutí o ukončení insolvence je že veškeré pohledávky se nevztahují na trestní příkaz. Nevím teď jestli to mám tedy platit. Děkuji za odpověď .

Odpověď

Dobrý den,

skutečně existují pohledávky, na které se osvobozující usnesení nevztahuje a u nichž povinnost uhradit je trvá i po skončení oddlužení. Podle ust. § 416 zák.č. 182/2006 Sb. v platném znění – insolvenčního zákona  –  jde o  pěněžitý trest  nebo jinou majetkovou sankci uloženou v trestním řízení pro úmyslný trestný čin, pohledávky na náhradu škody způsobené úmyslným porušením povinnosti, výživné ze zákona a pohledávky na náhradu škody způsobené na zdraví.

Jestliže Vám byla v trestním příkaze uložena povinnost uhradit pohledávku, kterou lze pod výše uvedené přiřadit, povinnost k jejímu doplacení skutečně trvá i po úspěšném skončení oddlužení.