Insolvence a nové zaměstnání

Insolvence a nové zaměstnání

Dobrý den,
nyní to bude rok, co mi bylo schváleno oddlužení formou splátek (před změnou zákona). Jsem zatím na rodičovské dovolené, ale po prázdninách chci začít hledat zaměstnání, kam potřebuji nastoupit nejpozději po novém roce. V ČR jsem se naposledy ucházela o zaměstnání před patnácti lety, takže si nevím moc rady a je to pro mě značně stresující.
Jsem z malého města, pravděpodobné zaměstnání tak představuje některá z menších místních prodejen. Bojím se však odmítnutí z důvodu insolvence.
Kdy a jak musím tuto skutečnost zaměstnavateli oznámit? Můžete mi poradit, jak správně jednat, abych zaměstnavatele hned neodradila?
V případě, že můj budoucí příjem nebude dosahovat nezabavitelného minima, musím také zaměstnavatele informovat? Vyplývají z toho pro něj i tak nějaké povinnosti?
A jak je to v případě práce na DPČ, nebo brigády?
Pokud se mi zaměstnání hned nalézt nepodaří, mám povinnost hlásit se na pracovním úřadě? Můj příjem je zatím zajištěn formou smlouvy o důchodu. Budu značně limitována provozní dobou mateřské školky, takže i přes veškerou snahu se to může stát.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, paní Zuzano,

o tom, že jste v procesu oddlužení podle insolvenčního zákona, byste měla Vašeho zaměstnavatele informovat hned při osobním pohovoru (pravděpodobně se Vás zeptá, zde máte exekuce nebo insolvenci/oddlužení). Bude-li zaměstnavatel potřebovat nového zaměstnance, nebude mu vadit, že jste v procesu oddlužení. Zatajovat tuto skutečnost nemá smysl, protože se o tom zaměstnavatel stejně dozví.

Zaměstnavatel Vám bude provádět zákonné insolvenční srážky, bude-li Váš příjem dosahovat výše, ze které lze srážky provádět. Srážky se provádějí i z příjmu z dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce (brigády).

Povinnost hlásit se na úřadu práce nemáte, ale nenahlásíte-li se na pracovním úřadě, budete si muset sama platit zdravotní a sociální pojištění. Pokud se nahlásíte na úřad práce, zdravotní a sociální pojištění za Vás bude hradit stát.