Insolvence a exekuci

Insolvence a exekuci

Dobry den, v polovině září jsme podávali insolvenci. Dnes dne 16.10.2020 nám byl určen insolvenční správce. Status naší insolvence je před rozhodnutím o úpadku. Rádi bychom věděli kdy bude rozhodnuto o úpadku.
Dnes 16.10.2020 nám byl také zablokován nás společný účet. Insolvenci jsem podávali s tím vědomím, že nejsme schopni dluhy splácet, tudíž blokování mezd a účtu je pro nás ničivé.. Mzdy a účty nám začali blokovat až po podání insolvence budou nám takto blokovat příjmy až do konce insolvence tj. 5nasledujicich let? Nyní jsme v situaci, kdy musíme vyřešit zaslání financí na nějaký jiný účet, protože zaplacení celé exekuce je devastujici. Popřípadě, zda bude exekuce z účtu zrušena po vydání rozdohnuti o úpadku. Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

Dobrý den,

mezi účinky zahájení insolvenčního řízení patří i to, že exekuci lze nařídit, ale nelze provést. Provedením exekuce se však rozumí až odepsání prostředků z účtu u banky, popř. poukázání provedených srážek ze mzdy příslušnému exekutorskému úřadu. samotné zablokování běžného účtu či provedení srážky a její deponování na účtu plátce příjmu nejsou provedením exekuce a proto mohou být učiněny i po zahájení insolvenčního řízení. Dispoziční právo k majetku  získává dlužník až v okamžiku schválení oddlužení.  Za Vámi popsané situaci mohu do doby schválení oddlužení pouze doporučit možnost vyzvednout si 1x ze zablokovaného účtu částku do výše čtyřnásobku životního minima ( samozřejmě pouze do výše zůstatku finančních prostředků na účtu) a dohodnout si s plátcem příjmu jiný způsob výplaty mzdy.