Insolvence a dluh na najmu

Insolvence a dluh na najmu

Dobrý den,mám dotaz.
U společnosti heimstaden jsem měla dluh na najmu který jsem splacela pravidelne a přestěhovala jsem se do bytu k příteli s dětmi,který bydli u stejne společnosti.minuly rok se společnost přihlásila do mě insolvence tak jsem samozrejme nesměla dále splatky platit.
Ted přišel dopis příteli jestli chce prodloužit. Nájemní smlouvu tak musím uhradit zbyvajici dluh z bývalého bytu.podotýkám ze u přítele jsem napsána jen v evidenčním listu,smlouvu má psanou na sebe a na bývalé adrese on snami nebydlel.
Zaplatit dluh nemohu když se splácí v insolvenci ale podmiňují si tím prodloužení smlouvy,takže mě to stresuje,mám dve deti a nemíním ať nás vyhodi ale nevim co s tim

Odpověď

Dobrý den,

pronajímatel podle mého názoru zneužívá svého postavení a psychologicky na Vás tlačí, resp. podmiňuje prodloužení nájemní smlouvy Vašeho přítele zaplacením Vašeho dluhu na nájmu. Jestliže má Váš přítel nájemní smlouvu na dobu určitou, pak je jeho situace o to horší, protože pokud nedojde k úhradě Vašeho dluhu na nájmu, tak mu pronajímatel jednoduše neprodlouží nájemní smlouvu. Neprodloužení nájemní smlouvy není pronajímatel povinen zdůvodňovat, takže se domnívám, že skutečnost, že důvodem neprodloužení jeho nájemní smlouvy bylo nezaplacení Vašeho dluhu na nájmu, nikde oficiálně nezazní. Pokud by to totiž pronajímatel uvedl jako oficiální důvod pro neprodloužení nájemní smlouvy, mohl by se přítel u soudu domáhat rozhodnutí, kterým by byl pronajímatel povinen uzavřít s ním novou nájemní smlouvu. Nicméně se domnívám, že Vás má pronajímatel v hrsti, a pokud nedojde k úhradě Vašeho dluhu na nájmu, neprodlouží pronajímatel Vašemu příteli nájemní smlouvu. Váš dluh na nájmu může být zaplacen i mimo insolvenční řízení, např. tím způsobem, že jej za Vás dobrovolně zaplatí Váš přítel. V takovém případě by pronajímatel vzal zpět svoji přihlášku pohledávky a insolvenční správce by mu už nic nevyplácel.