Insolvence

Insolvence

Dobry den.
Chtel bych se zeptat na jeden problem ktery momentálně mam…
Pred zahájení oddluzeni jsem nezadal jednoho věřitele (jednalo se o uznani dluhu mezi mnou a bývalým přítelem), kterému jsem chtěl kompenzovat nejake finance po našem rozchodu…. on muj upadek nesledoval a promeskal svou přihlášku. Ale ja jsem mu platil převodem peníze dal 2 roky a nyní se radil s jedním advokatem ze podaji podnet memu ins. spravci a mestskemu soudu ze jsem způsobil podvod tim ze jsem ho vyplacel. Byla to vice mene uz ma dobra vule ze mu ty penize posilal. Jako dukaz ma nasi vzajemnou pisemnou dohodu s uznání dluhu a pohyby na ucte pravidelné.
Tak ze mu nekdo poradil aby mi za kazdou cenu bylo zrusene oddluzeni. Potřebuji poradit jestli se můžu nějak bránit kdyz tam není přihlášený. V tuhle chvili vím ze někomu pomáhat se nevyplácí. Prosím moc o radu jak se mám uhajit aby mi nebyla insolvence zrušena. Moc děkuji za odpověď. Dolejš

Odpověď

Dobrý den,

Váš bývalý přítel měl svoji pohledávku do  Vašeho insolvenčního řízení přihlásit. Pohledávka by byla potom uspokojována poměrně v rámci splátkového kalendáře. Tím, že jste tuto pohledávku splácel mimo splátkový kalendář, poskytl jste věřiteli zvláštní výhodu a tím neplnil povinnost uloženou Vám v  ust. § 412 odst.1 pís. f) zák.č. 182/2006 Sb. – insolvenčního zákona. Důsledkem neplnění podstatných povinností je zrušení schváleného oddlužení. Zákon však nedefinuje, které z uložených povinností jsou podstatné. Takže pokud věřitel podá návrh na zrušení Vašeho oddlužení, bude záležet na úvaze soudu, zda neplnění povinnosti  neposkytovat někomu z věřitelů zvláštní výhody mohlo ve vašem případě významně ovlivnit splnění podmínek oddlužení.  K návrhu věřitele na zrušení schváleného oddlužení se budete moci vyjádřit. ve vyjádření vysvětlete svoje důvody a pohnutky a zároveň objasněte původ finančních prostředků, které se na splátky mimo splátkový kalendář použil.