Více půjček

Více půjček

Dobrý den, chtěl bych se optat co mám dělat, když mám více jak jednu půjčku a nejde mi je splácet? Mám rodinu. Co je pro mě nejlepší? Potřeboval bych poradit. Děkuji za pochopení.

Odpověď

Dobrý den,

bez podrobnější analýzy Vaší situace nelze říci, jaké je pro Vás nejlepší řešení. Obecně však bývá jediné řešení oddlužení (tzv. osobní bankrot), které upravuje insolvenční zákon. O oddlužení může požádat dlužník, který má zejména závazky po splatnosti jako celek (nikoliv dílčí splátky) alespoň u dvou věřitelů déle než 3 měsíce. Při oddlužení dochází k prodeji (hodnotnějšího) majetku dlužníka, je-li takový, a dále dlužník plní splátkový kalendář formou srážek ze mzdy (výše srážek viz https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/), a to nejdéle po dobu 5 let. U OSVČ stanovuje soud tzv. zálohovou splátku a insolvenční správce na začátku každého roku provádí zúčtování (nedoplatek musí dlužník doplatit, přeplatek se nevrací, ale dlužník může požádat o snížení zálohové splátky. Insolvenční návrh (žádost o oddlužení) může sepsat pouze advokát, insolvenční správce, exekutor nebo notář, anebo tzv. akreditovaná osoba (https://sako.justice.cz/). Akreditované osoby sepisují insolvenční návrhy zdarma.

Doporučuji Vám kontaktovat poradnu, která pomáhá zadluženým osobám (např. www.financnitisen.cz). Tam Vaši situaci posoudí a doporučí Vám vhodné řešení.