Zpětný invalidní důchod

Zpětný invalidní důchod

Dobrý den, chtěl bych se zeptat manželce vyplatili zpětně invalidní důchod 84 tisíc a jestli bude insolvenční správce počítat za každý měsíc srážku jednotlivě nebo jako mimořádný příjem a z celkové částky 84 tisíc vypočte srážku. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

v praxi jsem se nedávno setkal se stejným případem a v tomto případě soud rozhodl, že je dlužník povinen vydat celý zpětně přiznaný (a vyplacený) důchod insolvenčnímu správci. Soud tento zpětně přiznaný důchod hodnotil jako pohledávku dlužníka za Českou správou sociálního zabezpečení, a jelikož pohledávky dlužníka spadají do jeho majetkové podstaty, rozhodl soud, že dlužník musí celý tento příjem (zpětně přiznaný a vyplacený důchod) vydat insolvenčnímu správci.

Bude-li insolvenční správce Vaší manželky požadovat, aby mu vyplatila celý zpětně přiznaný důchod, může u něj Vaše manželka podat návrh na vynětí tohoto příjmu z majetkové podstaty. Insolvenční správce však jejímu návrhu s největší pravděpodností nevyhoví a postoupí jej soudu, který o něm rozhodne.