OVSČ v insolvenci

OVSČ v insolvenci

Dobrý den, prosím vás měl bych dotaz, ohledně insolvence.
Př.:
Osoba – OSVČ
Osoba má nepravidelný plat, záleží na akci. Jednou má objednávku třeba na 150 000,- za další 2 měsíce třeba na 200 000,- …. Atd.
Tudíž mu na účet přichází tyto velké částky najednou.
Když je osoba v insolvenci a má určenou od soudu každý měsíc platit třeba 20 000,-.
Může se zbytkem peněz manipulant jak chce?
pokud pravidelně tyto částky platí?
A co by se stalo pokud by na úctě každý měsíc těch 20 000,- neměl a nezaplatil by včas?

Odpověď

Dobrý den,

OSVČ platí v insolvenci  zálohovou splátku. Tuto splátku musí hradit každý měsíc. S finančními prostředky, které tuto částku přesahují, může volně disponovat, ale musí pamatovat na to, že příští měsíc peníze přijít nemusí (jak sám uvádíte) a proto si musí vytvořit odpovídající finanční rezervu. Zároveň upozorňuji, že musí hradit náklady včetně záloh na sociální a zdravitní pojištění. Jako jinému dlužníku ani OSVČ nesmí vzniknout nový dluh, který by nebyl schopen splácet. Vznik takového dluhu by vedl ke zrušení oddlužení.

Na závěr ještě chci připomenout, že po konci zdaňovacího obodbí bude z vykázaného zisku vypočítána nová záloha a pokud bude zisk vyšší může dojít i k dopočítání nedoplatku na splátkách. Proto pokud jsou nyní zisky vyšší, než byly v předchozím zdaňovacím období, doporučuji po poradě s daňavým poradcem navýši splátku do oddlužení nebo si na případný nedoplatek  vytvořit rezervu.