Hypotéka rodičů

Hypotéka rodičů

Dobrý den. Potřebovala bych poradit. Chtěli bychom s manželem zkusit vyhlásit insolvenci ale máme dům na který mají moji rodiče hypotéku takže jdu mi je zastavený bankou jaký by byl v tomhle postup. Nechci aby to nějak ublížilo rodičům tak mě zajímalo co by bylo s tou hypotékou. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

variant, které ve Vámi popsané situaci mohou nastat je několik. .

Ještě před podáním insolvenčního návrhu se věřitel  může s vašimi rodiči dohodnout na změně zajištění hypotéky. To za předpokladu, že oni nebo nějaká třetí osoba mají majetek, který může posloužit k zajištění hypotéky na místo vašeho domu. Potom by došlo ke zrušení zástavního práva na  Vašem domě pro tuto hypotéku a oddlužení by na průběh splácení hypotéky nemělo žádný vliv.

V případě, že  podáte návrh na oddlužení a Váš dům bude nadále jako zajištění pro hypotéku Vašich rodičů, bude  se další postup primárně odvíjet od toho, jaká forma oddlužení bude soudem schválena, od hodnoty Vašeho domu a výše nesplacené hypotéky  Vašich rodičů. V závislosti na tom může dojít k zesplatnění hypotéky rodičů,  prodeji domu, ze kterého bude hypotéka zcela nebo částečně  uhrazena, nebo dům zpeněžen nebude a zástavní právo pro hypotéku bude trvat i po skončení Vašeho oddlužení.

Doporučuji, abyste situaci a možná řešení probrali jak se zástavním věřitelem, tak i s případným zpracovatelem návrhu, kteří Vám na základě  znalostí Vašeho případu budou schopni podat již konkrétnější informace.