Správce nekomunikuje

Správce nekomunikuje

Dobrý den, potřebovala bych poradit s mojí insolvencí, kterou mám od roku 2019. Můj příjem je cca 20 000 Kč, mám 2 vyživovací povinnosti. Srážka z platu je okolo 5 000 – 6 000 Kč měsíčně a dluhy okolo 1 500 000 Kč. Vypadá to tak, že neuspokojím věřitele v insolvenčním řízení. Po dobu mé insolvence se můj správce ozval telefonicky třikrát a přes e-mail až teď v únoru a to jen kvůli tomu, abych se vyjádřila k návrhu na moji insolvenci, jak doplatím cca 30 % dluhů. Za tu dobu mi neposlal nic, nekomunikuje se mnou pravidelně a já netuším, co dělat. Budu mít splacené dluhy v maximální výši 10 %. Pravidelně mi strhávají částky z platu a potřebovala bych poradit, co s tím dělat a jak se vyjádřit insolvenčnímu správci. Více peněz nemám a bylo by pro mě složitější si najít jinou práci.
Děkuji za případnou odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pro řešení Vaší situace je rozhodné, bylo bylo rozhodnuto o Vašem úpadku. Pokud to bylo po 01.06.2019, pak již uhrazení 30% pohledávek není podmínkou pro  úspěšné ukončení insolvence a vydání osvobozujícího usnesení soudem. Dlužník ale musí  po dobu oddlužení plnit všechny povinnosti včetně povinnosti vynaložit veškeré úsilí, které po něm lze požadovat, k uspokojení pohledávek věřitelů, např. pokusit se alespoň občasnou brigádou příjema tím i plnění pro věřitele navýšit.

Jestliže ale o Vašem úpadku bylo rozhodnuto před 01.06.2019, potom soud může osvobozující usnesení vydat, jestliže uhradíte alespoň 30% zjištěných pohledávek. S touto podmínkou jste do oddlužení vstupovala. Pokud zaplatíte méně, můžete sice soud o vydání osvobozujícího usnesení požádat, ale zároveň musíte prokázat, že k nižšímu uspokojení věřitelů došlo z důvodů, které jste nezavinila. Pokud se jedná o tuto situaci, doporučovala bych Vám  vynaložit maximální snahu na splnění  30% hranice anebo alespoň na co nejvyšší uspokojení věřitelů.

Ještě k Vámi uváděné situaci. Pokud máte příjem kolem 20 000,– Kč a k tomu dvě vyživované osoby, potom Vám z příjmu již po celý rok 2022 nemohla být prováděna srážka ve výši 5 000,– Kč. V letošním roce by Vám nemohla být prováděna dokonce žádná srážka. V takovém případě by bylo nutné příjem navýšit tak, aby bylo možné z něj srážky provádět, popř. navýšit splátku do oddlužení např. plněním od jiné osoby na základě darovací smlouvy.