Odpuštění zbytku dluhu

Odpuštění zbytku dluhu

Dobrý den, v tuto chvíli mám uhrazeno na mojí insolvenci nějakých necelých 80 % dluhů. Insolvenci mám od října roku 2021 na 5 let. Původní dluh byl 157 786 kč na dluhy samotné zbývá doplatit 36 991 Kč. Zbývá 10 měsíců oddlužení, platím 2tisice darovací smlouvou, plus srážky s ČSSZ (rizikové těhotenství.) Příští však měsíc nastupuji na mateřskou a z té částky už žádné srážky nebudou možné. Částkou my to nevychází a chci se zeptat zda by jsem si s tímto plněním mohla zažádat o odpuštění zbytku dluhu? Popřípadě budu platit více jak těch daných 5let do zaplacení celé částky?? Na začátku bylo v dokumentech psáno očekávané uspokojení 32,72% nutno zaplatit 50 360kč.
S odměnou pro správce to do konce roku zaplatit nedokážu. Za celou dobu oddlužení platím včas, nebyli semnou problémy a dělala jsem maximum pro zaplacení dluhů.
S rodičovským příspěvkem 10 tisíc budu živořit ještě více než doposud.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

i když nebude možné provádět srážky z Vašeho rodičovského příspěvku, budete muset nadále odevzdávat ten dar od Vašeho dárce. O osvobození od placení zbylých pohledávek nelze požádat předčasně. U Vás může dojít ke skončení oddlužení, resp. k osvobození od placení zbylých pohledávek nejdříve po splatnosti 36. splátky, jelikož máte splaceno již více než 60% nezajištěných pohledávek. Po splatnosti 36. splátky podá Váš insolvenční správce soudu zprávu o splnění oddlužení. Následně vydá soud usnesení, jímž vezme na vědomí splnění oddlužení, osvobodí Vás od placení zbylých pohledávek a zprostí insolvenčního správce jeho funkce. Dříve než po 36. splátce by Vás mohl soud osvobodit od placení zbylých pohledávek (zejm. úroky přirostlé po rozhodnutí o úpadku) jen v případě splacení 100% nezajištěných pohledávek.