Nesprávné zrušení insolvence

Nesprávné zrušení insolvence

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat jsem v insolvenci již rok a půl, nyní mi přišel dopis z Německa že nemám zrušeny účet a chtějí doplatit cca 70 euro, účet jsem rušil již před dvěma lety ale nějakým nedopatřením se to nedotáhlo zřejmě do konce, informoval jsem banku o mé insolvenci ale stále mi chodí výhružné dopisy že musím zaplatit jinak mi sáhnou na majetek prosím o informaci co mám dělat, děkuji za odpověď s pozdravem pěkného dne

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi popsané situace dovozuji, že dluh existoval již před zahájením insolvenčního řízení ale zahraniční banku jste  jako věřitele  ve svém návrhu neuvedl, takže nebyla pro soud známým zahraničním věřitelem a soud ji nemohl vyzvat k podání přihlášky. V dané situaci doporučuji informovat o tomto dluhu a věřiteli insolvenčního správce a soud. Pokud soud vyzve věřitele k podání přihlášky pohledávky a věřitel se přihlásí, bude i tento dluh splácen v rámci oddlužení. Pokud by se věřitel ani přes výzvu soudu nepřihlásil, nejste povinen mu dluh mimo oddlužení hradit.

Jestliže však dluh vznikl až po zahájení insolvenčního řízení, nespadá pod režim oddlužení a jako nový dluh ho musíte uhradit. V případě, že by věřitel takový dluh začal soudně a exekučně vymáhat, je to důvodem pro zrušení Vašeho oddlužení.

V situaci, kdy část dluhu vznikla před zahájením řízení a část po zahájení, je nutné, každou část řešit samostatně podle výše uvedených pravidel.