Nemovitost v insolvenci

Nemovitost v insolvenci

Dobrý den vážení,

před časem jsem byl nucen vstoupit do insolvence. Našel jsem si kupce, dohodl podrobnosti a přes insolvenční správkyni prodal nemovitost. Katastrální úřad prodej potvrdil, přijal a odsouhlasil. Tedy od 28.12.2022 již nejsem majitelem nemovitosti. Obdržené peníze z prodeje leží někde u správkyně a do dnešního dne je nečinná, nevyplatila ani dluhy u bank, nic, jen ins soudu poslala kopii kupní smlouvy o prodeji. S insolvenční správkyní máme špatné zkušenosti o nečinnosti, je pomalá, na odhad nemovitosti jsme čekali osm měsíců.

Jak má tedy správně správce postupovat při obdržení finančního obnosu a jak se proti tomuto jednání mohu ohradit? Soud odsouhlasil správkyni její výtěžek z prodeje 9%, což je strašně moc peněz za to, že skoro nic nedělá?! Navíc kdybychom správkyni pořád neuháněli, nemovitosti nejsou do dnes prodané. A zbytečně jsem díky ní v insolvenci. Má představa byla, že při obdržení obnosu a při potvrzení katastrem, že je vše v pořádku, ins správce může začít vyplácet věřitele a mě alespoň odblokovat plat???

Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

dnes (11.1.2023 v 7:35h) zveřejnil soud v insolvenčním rejstříku zprávu insolvenčního správce o průběhu zpeněžení majetku nesloužícího k zajištění pohledávek, která mj. obsahuje návrh na rozdělení výtěžku z prodeje nemovitosti (tzv. rozvrh). Nyní musí insolvenční správce počkat na usnesení, jímž soud schválí návrh na rozdělení výtěžku mezi jednotlivé věřitele. Teprve poté bude moci insolvenční správce vyplatit peníze jednotlivým věřitelům. Následně insolvenční správce podá zprávu soudu o provedené výplatě. A poté vydá soud usnesení, jímž vezme na vědomí splnění oddlužení a osvobodí Vás od placení zbylých závazků (zejm. úroky přirostlé po rozhodnutí o úpadku). Celý proces však bude trvat, odhaduji, zhruba 2 měsíce.