Zasahuje insolvence do manželova majetku?

Zasahuje insolvence do manželova majetku?

Dobrý den ráda bych se zeptala na insolvenci, vzala jsem si několik úvěrů již v manželství,vše řádně splácím ale skoro nic mi nezůstává pro sebe a rodinu. Chtěla bych se zeptat když žiji s manželem v domě který ziskal před manželstvím a darem zda se bude řešit i dům a vybavení domu? Vše je manželovo ale nemá už účty o koupi vybavení. O insolvenci chci žádat sama jako jedinec nikoliv jako manželé. Mohli by jste ki prosím poradit jak postupovat? Exekuci nemám ani žadné zpoždění splácení. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

protože oddlužení by mělo být až posledním řešením, doporučuji, abyste  v první řadě oslovila stávající věřitele se žádostí o  konsolidaci popř. restrukturalizaci Vašich úvěrů. Tím by došlo ke snížení výše vašich splátek.

Neuvádíte, na co byly finanční prostředky z úvěrů použity, kdy a na co jste si brala poslední úvěr,  zda a v jaké míře  se na splácení závazků podílí Váš manžel. To jsou skutečnosti rozhodné pro posouzení Vaší situace a možnosti a vhodnosti jejího řešení oddlužením.

Zatím mohu pouze obecně konstatovat, že o oddlužení můžete požádat sama, Vaše oddlužení se  domu manžela, který má ve výlučném vlastnictví, nedotkne. Ohledně vybavení domu a ostatního majetku je potom rozhodující, zda je výlučně manželovo, či spadá do vašeho společného jmění. Majetek ve společném jmění manželů by mohl být ve Vašem oddlužení zpeněžený.

Pro detailní posouzení Vašísituace doporučuji, abyste se obrátila na některou z akreditovaných osob, kde na základě podrobných informací a předložených dokladů Vaši situaci posoudí. Seznam akreditovaných osob naleznete zde: sako.justice.cz

V případě  možností řešení Vaší situace oddlužením  Vám i návrh na oddlužení vypracují.