Insolvence

Insolvence

Dobry den….Prosim vas, může mi soud shodit insolvenci, kdyz mam zaplaceno vic jak 60% dluhu?

Kvuli ztrate zamestnani jsem bohuzel nemohl zed par mesicu plnit insolvenci a splacet zbytek dluhu… Dekuji vam za odpoved a váš čas…

Odpověď

Dobrý den,

pokud bylo rozhodnutí o úpadku zveřejněno v insolvenčním rejstříku před 1.6.2019, pak není důvodem ke zrušení oddlužení skutečnost, že je dlužník nezaměstnaný, resp. vedený v evidenci uchazečů o zaměstnání, když má splaceno již více než 30% nezajištěných pohledávek. Jestliže bylo usnesení o úpadku zveřejeněno v insolvenčním rejstříku po 31.5.2019, je důvodem ke zrušení oddlužení skutečnost, že dlužník nezaplatil více než 3 po sobě jdoucí splátky.

O zrušení oddlužení rozhoduje soud zpravidla na základě návrhu insolvenčního správce. Insolvenční soud dlužníka nejdříve předvolá, projedná s ním vzniklou situaci a zpravidla stanoví podmínky, které musí dlužník splnit, aby ke zrušení oddlužení nedošlo.

Předvolá-li si Vás insolvenční soud, sdělte mu, že dle Vašeho názoru zde není důvod ke zrušení oddlužení z důvodu, že jste kvůli ztrátě zaměstnání nezaplatil několik splátek, když zákon výslovně neuvádí, že je důvodem ke zrušení oddlužení nezaměstnanost dlužníka, ale naopak s takovou situací počítá (§ 412 odst. 1, písm. a) insolvenčního zákona). Dále je zde fakt, že jste již splatil více než 30% nezajištěných pohlevádek, přičemž důvodem ke zrušení oddlužení je skutečnost, že je zřejmé, že nebudete schopen splatit ani 30% nezajištěných pohledávek. TUTO ARGUMENTACI LZE POUŽÍT JEN V PŘÍPADĚ, ŽE USNESENÍ O ÚPADKU BYLO ZVEŘEJNĚNO V INSOLVENČNÍM REJSTŘÍKU PŘED 1.6.2019.

Pokud bylo usnesení o úpadku zveřejněno v insolvenčním rejstříku po 31.5.2019, můžete požádat soud o přerušení oddlužení z důvodu ztráty zaměstnání. Soud může oddlužení přerušit až na dobu 12 měsíců. O dobu, po kterou bylo oddlužení přerušeno, se řízení/oddlužení prodlužuje.