Insolvence

Insolvence

Dobrý den, vznikl mi nemalý dluh, který se stal nesplatitelným, mám 4 exekuce (2 věřitele). Manželce strhávají z platu menší částku. Nyní nám exekutor zabavil auto v hodnotě cca 90tis, zbylé věci jen olepil a neřešil, máme ještě druhé auto cca za 15tis. Žena chce jít do insolvence mermomocí ted, i ten vykonavatel exekuce mi radil at počkám na příští rok že se mi to zkrátí z 5 na 3 roky, že je to těšně před schválením. Žena mi řekla, že na nic čekat nebude a jde do insolvence hned, ona žádné dluhy neměla, jen to hodili i na ní jako manželku, vzniklo to během manželství. Řekla mi že pokud já nepodám ten návrh taky ihned tak se formálně rozvedeme, aby za ní nešel žádný další můj možný dluh. Mě už ale žádný nevnikne..dluhy mi vznikly před 8 roky, nikde jinak nic nedlužím. Dluh mi roste jen o úroky. Má cenu vyčkávat zda ten nový zákon schválí a pokud vyčkám tak jí opravdu nezbývá nic než se rozvést? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

jestliže Vaše manželka žádný dluh sama nezpůsobila (nepodepsala žádnou smlouvu jako spoludlužník či ručitel), pak se domnívám, že pokud podá insolvenční návrh sama za sebe, tak se do jejího insolvenčního řízení nepřihlásí žádný věřitel a soud v takovém případě insolvenční řízení zastaví. V praxi vidíme, že se věřitelé přihlašují jen do insolvenčního řízení dlužníka, tedy toho, kdo dluh způsobil (kdo podepsal smlouvu). Z tohoto důvodu by Vaše manželka nemusela ani vstupovat do insolvenčního řízení společně s Vámi (v rámci společného insolvenčního návrhu manželů). Pokud byste podal insolvenční návrh jen Vy sám za sebe, ochrání to de facto před exekucí i Vaši manželku. Exekutor může manželce de facto zablokovat pouze její bankovní účet (to lze řešit např. poukazováním příjmů na účet 3. osoby, příp. si jej nechat vyplácet v hotovosti, anebo si zřídit tzv. chráněný účet viz https://www.cnb.cz/cs/casto-kladene-dotazy/Co-je-chraneny-ucet-a-jak-jej-zridit-a-uzivat/) a dále může zabavit věci tvořící společné jmění manželů (SJM). Když však podáte insolvenční návrh jen Vy sám za sebe, insolvenční správce bude muset vypořádat Vaše SJM, a majetek, který by připadl Vaší manželce by už pak exekutor zabavit nemohl. Samozřejmě však můžete podat společný insolvenční návrh manželů, ale pak by Vaše manželka platila dluhy, které jste způsobil Vy. Případným rozvodem by Vaše manželka získala vyšší ochranu před exekutorem, resp. po rozvodu by ji už nemohl zablokovat bankovní účet, který by si založila po rozvodu. Srážky ze mzdy nemůže exekutor manželce ani exmanželce provádět vůbec.

Novela insolvenčního zákona, která měla zkrátit oddlužení z 5 na 3 roky, měla začít platit od 1.7.2021, ale nestihlo se to. A jelikož se tato novela nestihne s největší pravděpodobností projednat do konce stávajícího volebního období (volby jsou za měsíc), netroufnu si odhadnout, kdy a zda vůbec bude tato novela přijata. Proti této novele, resp. proti zkrácení oddlužení z 5 na 3 roky sílí odpor a je možné, že ke zkrácení dojde jen u podnikatelů (OSVČ), neboť původně se mělo zkrácení oddlužení týkat  jen jich (nařízení EU).

Osobně bych Vám proto doporučoval, abyste na nic nečekat a podal insolvenční návrh co nejdříve. Jen byste se měli rozmyslet, zda podáte společný insolvenční návrh manželů, nebo zda jej podáte jen sám za sebe.