Insolvence

Insolvence

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Pokud jsem v insolvenci a vše řádně platím v termínu mám už přes rok trvání insolvence. A rodiče na mě chtějí přepsat podíl baráku. Přijdu o tento podíl nebo se už teď mé majetky do insolvence nepočítají? A ještě se chci zeptat zda pokud se vdám tak budou i po mém nastávajícím manželovi chtít doplatit můj dluh?

Odpověď

Dobrý den,

dlužník je povinen vydat insolvenčnímu správci hodnoty (majetek) získaný v průběhu oddlužení mj. darováním, takže pokud Vám rodiče darují (přepíší na Vás) podíl na nemovitosti, tak o tom budete muset informovat Vašeho insolvenčního správce a ten se buď bude snažit tento podíl prodat, nebo Vás vyzve, abyste na jeho účet zaplatila hodnotu toho podílu, nechcete-li, aby ten podíl prodal. Není tedy rozumné, aby na Vás rodiče přepsali podíl na nemovitosti v průběhu insolvenčního řízení.

V případě, že se vdáte, tak od něj Vaši věřitelé nebudou moci nic požadovat/vymáhat. Pokud by Vás však soud nakonec neosvobodil od placení zbylých pohledávek, začali by dluhy vymáhat exekutoři, kteří by mohli Vašemu manželovi zablokovat jeho bankovní účet, a dále by mohli zabavit věci, které pořídí po svatbě do Vaší domácnosti.