insolvence

insolvence

Dobrý den, 14. května jsem žádala o vrácení daňového bonusu za manžela děti nemocenskou a školkovné. Peníze mi došly na soukromý účet. Jsem povinna peníze poslat insolvenční správkyni? Někde jsem četla, že peníze zůstávají dlužníkovi v této době koronaviru. Dále jsem se chtěla zeptat, jelikož jsem v oddlužení už druhým rokem a mám srážky ze mzdy, tudíž mi zůstává životní minimum na 2 děti a manžela, týká se i naší situaci zvýšení výplaty od 1.7.2020? tato novela zákona je od tohoto data platná, což znamená že již v červenci budu mít vyšší plat, než doposud? nebo se výplata zvedne až od srpna? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, paní Velinská,

s účinností od 24.4.2020 nepodléhá exekuci a tedy ani insolvenci daňový bonus. V rozsahu, ve kterém přeplatek na dani z příjmů představuje tento daňový bonus, není dlužník povinen tento přeplatek/daňový bonus odevzdávat insolvenčnímu správci.

Změna ve způsobu výpočtu srážek (exekučních, insolvenčních), účinná od 1.7.2020, se dotkne všech dlužníků, kterým jsou prováděny exekuční, nebo insolvenční srážky. Všichni plátci (zaměstnavatelé či ČSSZ) budou muset od července 2020 nastavit u dlužníků nový způsob výpočtu tzv. nezabavitelné částky. Díky této změně se všem dlužníkům navýší jejich nezabavitelná částka (ne však každému stejně, ale čím více vyživovaných osob dlužník má, tím více se mu nezabavitelná částka zvýši).