Insolvence

Insolvence

Zdravím chci se zeptat půjčili jsme jedné ženě peníze 800.000a nevíme si rady jak je z ní dostat tato osoba si momentálně záda o insolvenci a my bysme chtěli získat aspoň nějakou část z těch peněz, problém je v tom že tato osoba je momentálně těhotná máme nějakou šanci?Dále se chci zeptat kde podat návrh na vrácení peněz z té insolvence?Děkuji za vaši odpověď Kristýna.

Odpověď

Dobrý den,

pokud Vaše dlužnice podala insolvenční návrh, musíte si do jejího insolvenčního řízení přihlásit svoji pohledávku, přičemž přihlášku pohledávky můžete podat u insolvenčního soudu (poštou, prostřednictvím datové schránky, příp. na podatelně soudu) již po zahájení insolvenčního řízení, nejpozději do 2 měsíců od zveřejnění usnesení o úpadku v insolvenčním rejstříku. Přihláška pohledávky se podává na předepsaném formuláři – viz https://isir.justice.cz/isir/common/stat.do?kodStranky=FORMULAR

Přihláška pohledávky se podává ve dvojím vyhotovení a je třeba k ní přiložit důkaz o pohledávce (např. smlouvu o půjčce, směnku, uznání dluhu, platební rozkaz, rozsudek).  Informace o průběhu insolvenčního řízení naleznete na https://isir.justice.cz/isir/common/index.do, když do vyhledávacího pole zadáte jméno a příjmení Vaší dlužnice, příp. jen její rodné číslo.

Jestliže je Vaše dlužnice těhotná a její příjem v následujících 2-4 letech bude jen rodičovský příspěvek, dojde v rámci oddlužení jen k nepatrnému uspokojení Vaší pohledávky. Pokud bude její insolvenční návrh postaven na tzv. dárci (ten se využívá v případě, kdy je příjem dlužníka tak nízký, že z něj nelze provádět žádné insolvenční srážky) a tento dárce bude platit jen nejnižší zákonnou částku (tj. 2 200 Kč), připadne na Vaši pohledávku za 5 let maximálně 60 000 Kč. Pokud Vaše dlužnice nastoupí do zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené, budou jí prováděny ještě srážky ze mzdy a Vaše pohledávka bude uspokojena o trochu více. Po pětiletém splácení ji soud osvobodí od placení zbylých pohledávek a Vy už nebudete moci zbytek pohledávky právně vymáhat (nebude možné nechat nařídit exekuci).