Insolvence

Insolvence

Dobrý den

Mohla bych Vas poprosit o radu?

Prosíme o strpení, náš operátor je vytížen. Pokud zde nemůžete déle čekat, zanechte alespoň email, abychom Vám měli kam odpovědět. Ozveme se co nejdříve to bude možné.

Jeden nas známý se předměty dostal do insolvence.Jeho dluh je poměrně vysoký,cca 7mil.Zazadal o insolvenci a soud mu určil výši splátky,která nebyla v jeho možnostech a soudu to řekl.Soud mu řekl,že ho da do konkurzu.Ale,nic se údajně nedělo.Pouze jednou za rok se mu ozval insolvencni správce a tímto skončilo.Letos v lednu mel soud,kterého se nezúčastnil, protože byl pozitivni na covid a soudu se omluvil.Spud rozhodl bez něho a podal návrh na živnostenský úřad,aby mu pozastavil živnost,a tak se také stalo.Podal návrh na odvolání,ale bohužel,prý se musí řídit zákonem.Celou tu dobu co podnikal,vse přiznávám a jeho obrat byl vždy přes 1mil korun.Tim,ze mu zastavili živnost nema možnost vydělávat.Leda,ze by se nechal za setkat,ale v jeho věku,je starší,a s jeho rejstříkem dluhu,to bude velice těžké.Chtel by zažádat o novou insolvenci,bohužel,chce čekat až do léta,kdy jsou nove podmínky insolvence a pro dlužníky jednodušší.Je zde nějaká možnost,jak získat ZL zpět a zažádat znova o insolvenci?Nebo to nechal dojít až tak daleko,ze uz neni jiná moznost?Moc Vam dekuji za odpověď a přeji krásný den.S pozdravem Říhová

Odpověď

Dobrý den,

V konkurzním řízení má insolvenční správce povinnost zpeněžit majetek dlužníka a uspokojit pohledávky věřitelů. Majetkovou podstatu tvoří veškerý majetek dlužníka. Konkurs končí zrušením ze strany insolvenčního soudu, pokud však majetek dlužníka – podnikatele k uspokojení věřitelů nepostačoval, následuje poté jeho zánik výmazem z  obchodního rejstříku, pro OSVČ analogicky pozastavením činnosti. Živnost dále nemůže provozovat fyzická nebo právnická osoba, a to po dobu 3 let od právní moci rozhodnutí o zrušení konkursu proto, že majetek dlužníka je zcela nepostačující pro uspokojení věřitelů.

Návrh na povolení oddlužení po ukončeném konkurzním řízení může podat, bude muset ale mít dostatečné příjmy jako zaměstnanec.