Insolovence

Insolovence

Dobrý den,chtěla bychom se zeptat.Muj přítel je v insolovenci,zdědil rodiny dům,který byl isolovencním správcem prodám v dráždění v hodnotě 3 600 0000 Kč.Dluhy činili kolem 2 800 000 Kč. Do registru insolovencniho správce bylo vše zapsáno,že věřitele jsou vyplaceny kompletními částkách co dlužil.Do dnes nepřišlo ale žádné rozhodnutí soudem že dluhy jsou vyplaceny a správce též že se vyplatil což vše registru je zaznamenané.Uz tak to je rok.Co by měl dělat když dům byl vydrazen za větší částku než byli dluhy?Protože stále insolovencní správce chce platit měsíčně splátku.Kam se obrátit aby jsme se dozvěděli jak to je Insolovencní.Správce totiž s nami nekomunikuje.Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud byly  zjištěné závazky vyplaceny v plné výši, potom správce měl zpracovat zprávu o splnění oddlužení a předložit ji soudu ke schválení. Případný přeplatek z  ceny nemovitosti bude vašemu partnerovi vrácen, stejně tak by měly jako přeplatek být vráceny srážky provedené po splacení dluhů.

Se žádostí o prověření postupu správce se můžete obrátit na insolvenční soud, který, pokud tak správce neučil, vyzve správce k podání zprávy o plnění resp. splnění oddlužení. Pokud bylo oddlužení skutečně splněno, vezme toto splnění soud usnesením na vědomí. Následně by mělo dojít k vrácení případných přeplatků.