Hypotéka a insolvenční řízení

Hypotéka a insolvenční řízení

Dobrý den mám dotaz platil jsem již všechny pohledávky kromě hypotéky kterou stejně mám do svých 60 let. Mám již dobré zaměstnání a jsem úplně zajištěn přesto splácím ze své výplaty v insolvenčním řízení velmi vysokou částku. Tím pádem splácím hypotéku ve které nejsem jediný a vzniká mi tam ohromně přeplatek. Je možné nějaké snížení splátek nebo předčasné ukončení insolvenčního řízení děkuji za odpověď Honza

Odpověď

Dobrý den,

pokud by hypoteční věřitel svoji pohledávku přihlásil jako zajištěnou, potom by její uspokojení bylo možné pouze z prodeje zajištěného majetku a ze splátek by na ní žádné plnění nešlo. V takovém případě by splátkový kalendář měl skončit  zaplacením nezajištěných pohledávek a oddlužení by pokračovalo pouze zpeněžováním majetku, který slouží jako zajištění.

Další varianta je, že věřitel z nějakého důvodu přihlásil svoji pohledávku jako nezajištěnou ( např. pohledávka není zajištěna Vaším majetkem) a potom je tato pohledávka splácena s ostatními v rámci splátkového kalendáře. Skutečnost, že na hypoteční smlouvě je ještě dalšídlužník, není rozhodující. V takovém případě by ani ostatní přihlášené pohledávky nemohly být uhrazeny. Takže prostor pro snížení splátek  by zde nebyl. Dřívější ukončení splátkového kalendáře je možné pouze v případě, že došlo k uhrazení  všech přihlášených pohledávek, které jsou v rámci splátkového kalendáře hrazeny.

Doporučuji, abyste si ověřil, jak byly pohledávky přihlášeny a zjištěny. To můžete vyčíst ze zprávy pro oddlužení popř. ze zpráv o plnění oddlužení, které jsou uveřejněny v insolvenčním rejstříku nebo přímo u insolvenčního správce.