Firma v insolvenci, já na rodičovské dovolené

Firma v insolvenci, já na rodičovské dovolené

Dobrý den,
ráda bych vás poprosila o radu v mé situaci. Firma, kde jsem byla dlouhodobým zaměstnancem je v insolvenci a byl na ni vyhlášen konkurs. Ukončila svou činnost. Koncem března mi končí rodičovská dovolená. Nemám se tedy kam vrátit. Obrátila jsem se na insolvenční správkyni, která v pořádku komunikuje. Poprosím o radu, co bude pro mě nejvýhodnější. Zdali dohoda či výpověď.
Zároveň jsem i znovu těhotná. Nástup na mateřskou dovolenou je květen/červen. Proto by pro mě asi nebylo výhodné přistoupit na dohodu k co nejdřívějšímu datu, ale radši podepsat výpověď? Co by to obnášelo? Mám nárok na odstupné? Běží pak nějaká výpovědní lhůta? Kdy budu nucena se přihlásit na úřadu práce? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

podle mého názoru je pro Vás lepší ukončit pracovní poměr výpovědí. Důvodem je skutečnost, že při ukončení dohodou  byste nemusela mít nárok na odstupné a případná podpora byla  nižší.  Přihlásit se na úřad práce doporučuji neprodleně po ukončení pracovního poměru, abyste si sama nemusela hradit zdravotní pojištění. Pokud Vám bude vyplacené odstupné, podpora Vám bude vyplácena až po uplynutí lhůty, na kterou Vám odstupné bylo vyplaceno.