Exekuce a bydlení u rodičů s jiným trvalým bydlištěm

Exekuce a bydlení u rodičů s jiným trvalým bydlištěm

Dobrý den, měl bych takový dotaz, mám takový problém, chtěl bych se zeptat na to jak je to s exekuci a s majetkem kdyz žádný nemám ani nevlastním ,trvali bydliště mám na městském úřadě,
Občas přebývám u rodičů na noc na dvě jinak u rodičů nebydlím. Exekutoři přišli k mojí matce kde vůbec nemám trvale bydliště a ani žádný majetek nemám ,nevlastním a při návštěvě exekutoru matce říkali že mám poslední šanci vše zaplatit exekutorovi jinak ji v bytě zabaví majetek a věci .
Je nějaké řešení pro moji Matku aby se kvůli me nedostala tam kam nechce a přisla o její věci v bytě atd….

Děkuji za radu, hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz se netýká insolvenčního řízení, proto na něj odpovím jen stručně. Ochránit majetek Vaší matky můžete dle § 54 odst. 7 o.s.ř. tak, že sdělíte (písemně) exekutorovi, že budete platit na jeho účet dobrovolné splátky ve stejné výši, v jaké Vám byla provedena srážka z příjmu v poslední výplatě, min. však 1 500 Kč; jsou-li Vám již prováděny srážky pro tzv. přednostní pohledávky (např. zdravotní či sociální pojištění), musíte exekutorovi sdělit, že mu budete platit splátky ve výši min. 1 500 Kč. Exekutor v takovém případě neprovede exekuci prodejem movitých věcí. Další obranou je podání návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu movitých věcí. Návrh podává vlastník věci (Vaše matka), a to písemně u exekutora. K návrhu musí přiložit důkaz o vlastnictví věci (např. faktura). Zamítne-li exekutor tento návrh, může ještě vlastník věci podat u soudu, který exekuci nařídil, tzv. vylučovací žalobu, a to do 30 dnů od doručení usnesení o zamítnutí návrhu na vyškrtnutí věci.