Exekuce

Exekuce

Dobrý den potřeboval bych pomoct nevím si rady teď v brzkých dnech mi hrozí exekuce více jak 1 přišel jsem čerstvě o práci. Momentálně si hledám novou práci a v případě nástupu do nového zaměstnání mi známí poradil abych si nechal peníze (Měsíční Mzdu) zasílat na někoho z rodiny abych mohl dál fungovat s penězi pro životní potřeby apod.. že pry jednak exekutor sáhne na mzdu u zaměstnavatele a poté obstaví účet na který dorazí zbytek po srážkách mzda. Že prý po srážkách z exekuce na plat u zaměstnavatele zbylá část mzdy která dorazí na účet je větší. než kdyby v případě byl založen chráněný účet kde zákon stanoví 8.000,- maximálně měsíčně.
A tak se obracím na vás zda je toto nezákonné a popřípadě zjistitelné snadno nebo nějak. Zároveň co by popřípadě za to hrozilo. A znova bych rád zmínil že z chráněného účtu se nedá vyžít. Určitě mám v prvé řadě v plánu jakmile budu mít novou pracovní smlouvu podat ihned insolvenční návrh (Oddlužení). Co dělat abych nebyl mezitím bez finančních prostředků
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v případě exekuce srážkami ze mzdy zaměstnavatel vyplácí nezabavitelnou částku mzdy dlužníkovi. Skutečnost, zda je to na účet třetí osoby, chráněný účet dlužníka nebo dlužníkovi v hotovosti není důležitá. Vždy se jedná o stejnou částku. Žádné omezení výše částky převáděné na chráněný účet není stanoveno. Musí se vždy jednat o prostředky, které nelze exekucí postihnout a sem nezabavitelná částka mzdy patří.

To, jakým způsobem si dlužník nechá nepostižitelnou část mzdy vyplácet, záleží na jeho uvážení. Posílání nezabavitelné částky výplaty dlužníka na účet třetí osoby není nezákonné.