Exekuce

Exekuce

Dobry den.Syn dluzi na soc.poj.ccs 160 tis.,+ Uroky.Je vyhodnejsi to zaplatit ihned,nebo pozadat soud o odluzeni.Tam zaplatit tusim 30%, do 5 let? Ma narok na invalidni duchod,dostane ho az po zaplaceni tech 30%,nebo uz po vypoctu soudu? Dekuju za info

Odpověď

Dobrý den,

nebudu se vyjadřovat k otázce, zda je “výhodnější” zaplatit celý dluh, nebo požádat o oddlužení a splatit jen část dluhu, protože zastávám názor, že dluhy se mají platit celé.

Není pravdou, že se v insolvenčním řízení zaplatí vždy jen 30% z celkového dluhu. Oddlužení probíhá zpravidla plněním splátkového kalendáře, kdy jsou dlužníkovi prováděny srážky z jeho příjmu (mzda, důchod) v zákonem stanovené výši. Proto může dlužník, který má vyšší příjem a relativně nízký dluh, zaplatit třeba 60% z celkového dluhu nebo také 100%. Naopak dlužník, který má nízký příjem a relativně vysoký dluh, může zaplatit třeba jen 5% z celkového dluhu a soud jej také osvobodí od placení zbylých závazků. Uspokojení alespoň 30% z dlužné částky bylo dřívější podmínkou pro povolení oddlužení. Tato podmínka od 1.6.2019 již neplatí. V současné době povolí soud oddlužení dlužníkovi, který má příjem (mzda, důchod), z něhož lze provádět zákonné (insolvenční) srážky ve výši min. 2 500 Kč.

Při posuzování nároku na přiznání a výplatu invalidního důchodu, nehraje insolvenční řízení/oddlužení žádnou roli. Přiznání a výplatě invalidního důchodu tak nijak nebrání probíhající insolvenční řízení.