Důvěrné informace v insolvenci

Důvěrné informace v insolvenci

Dobrý den,

Aktuálně jsem ve fázi, po skončení přihlášek do insolvence před schválením oddlužení.

Živím se jako řidič a pro schválení insolvence mám dostatečný příjem. Nyní si insolvenční správce vyžádal kontakt na mojí obvodní lékařku a chce s ní řešit můj zdravotní stav. Má na to právo a mám mu sdělit její kontaktní informace?

Dále jsem vlastnil firmu, kterou jsem prodal aby ji dotyčná firma zlikvidovala a ve smlouvě je jasně psáno, že na smlouvu spadá obchodní tajemství a já ji nesmím šířit mezi 3. Osoby. Insolvenční správce ji ale vyžaduje. Mám mu smlouvu poskytnout?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dlužník je povinen poskytovat insolvenčnímu správci všestrannou součinnost. Je sice neobvyklé, aby si insolvenční správce vyžádal kontakt na praktického lékaře, ale asi k tomu má insolvenční správce nějaký oprávněný důvod. Proto si myslím, že byste mu ten kontakt na praktickou lékařku měl poskytnout. Kontakty na Vaši praktickou lékařku (jméno, tel.č., e-mail a adresa Vaší praktické lékařky) nejsou žádné tajné/důvěrné informace. Je také možné, že Vaše praktická lékařka odmítne insolvenčnímu správci sdělit informace o Vašem zdravotním stavu s odkazem na lékařské tajemství.

Insolvenční správce má mj. za úkol zjistit, zda dlužník nezkrátil věřitele např. tím, že převedl bezúplatně či za nižší než obvyklou cenu nějaký svůj majetek na 3. osobu. Z tohoto důvodu se jeví jeho požadavek na předložení předmětné smlouvy jako zcela oprávněný, a to bez ohledu na to, že předmětná smlouva obsahuje doložku, že tuto smlouvu nesmíte šířit mezi 3. osoby (taková doložka není neprolomitelná, např. vůči policii či soudu není taková doložka účinná). Nechcete-li mu tu smlouvu vydat jen tak, můžete se obrátit na insolvenční soud, sdělit mu, že po Vás insolvenčí správce požaduje onu smlouvu, a požádat jej o sdělení/pokyn, zda mu tu smlouvu máte vydat či nikoliv.